اکانت پرمیوم

اکانت وی ای پی فیلم و سریال

دانلود رایگان فیلم

تالار گفتگوی ناز فروم

برنامه نویسی Client Side

شروع موضوع توسط ☆~its.mlika~☆ ‏24/10/19 در انجمن برنامه نویسی clinet side

 1. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  رابط کاربر در رایانه‌ها
  در فرهنگ رایانه، رابط کاربر عبارت است از تمام مجاری اطلاعاتی (Information Channels) که امکان ارتباط (Communication) بین کاربر و رایانه را فراهم می‌کنند. یک واسط کاربر ابتدایی، معمولاً از منوها، پنجره‌ها، صفحه‌کلید و ماوس تشکیل شده است. به علاوه، صداهایی هم که رایانه آنها را تولید می‌کند، جزئی از واسط کاربر محسوب می‌شوند.
   
 2. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  طبقه‌بندی رابط کاربر
  • انواع رابط کاربر از نظر ماهیت:
   • رابط کاربر سخت‌افزاری؛ مثل ماوس، صفحه‌کلید، میکروفون، بلندگو و...
   • رابط کاربر نرم‌افزاری؛ مثل منوها، پنجره‌ها، آیکون‌ها، و...
  • انواع رابط کاربر از نظر عملکرد:
   • رابط خط فرمانی-اگر کاربر فرمان‌هایی را در صفحه‌کلید وارد کرده و برنامه نیز با عملکرد خاصی به آنها پاسخ دهد، گفته می‌شود که برنامه مزبور یک واسط خط فرمانی دارد.
   • رابط گزینشی-اگر فرمان‌ها از طریق فهرست‌های گزینشی (منوها) در اختیار کاربر قرار گیرند، به رابط مزبور، رابط گزینشی گفته می‌شود.
   • رابط گرافیکی کاربر-برنامه‌ای که اطلاعات را به طور گرافیکی نشان داده و برای برقراری رابـ ـطه با کاربر به یک وسیله اشاره‌ای نیاز داشته باشد، گفته می‌شود که یک واسط گرافیکی کاربر دارد.
   
 3. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  عامل کاربر

  عاملِ کاربر
  یا نمایندهٔ کاربر (به انگلیسی: User Agent) در کامپیوتر به نرم‌افزاری گفته می‌شود که به نمایندگی از طرف کاربر عمل می‌کند. برای مثال یک نرم‌افزار مرورگر وب (مانند فایرفاکس) یک عامل کاربر در فضای وب محسوب می‌شود.

  در اکثر موارد، عاملِ کاربر نقش کارخواه (کلاینت) در مدل کارخواه-کارساز (کلاینت-سرور) را ایفا می‌کند. به طور خاص پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) نرم‌افزار کلاینت را از طریق سرآیندِ (به انگلیسی: Header) عامل کاربر (User Agent) شناسایی می‌کند.
   
 4. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  تشخیص عامل کاربر
  به طور معمول هنگامی که یک نرم‌افزارِ عامل در یک پروتکل تحت شبکه فعالیت می‌کند، هویتِ خود شامل سیستم عامل، شرکت تولید کننده و نسخه را به وسیلهٔ ارسال یک رشته مشخص می‌کند. در پروتکل‌های HTTP، SIP و SMTP/NNTP[۱] این هویت در سرآیندی با عنوان عامل کاربر (User Agent) ارسال می‌شود. ربات‌های اینترنتی مانند خزندگان وب معمولاً یک نشانی وب یا پست الکترونیک نیز معرفی می‌کنند تا بتوان با گردانندهٔ آن‌ها تماس برقرار کرد.

  مسئلهٔ حریم خصوصی
  همانند بسیاری از سرآیندهای دیگر پروتکل انتقال ابرمتن، سرآیند عامل کاربر نیز اطلاعاتی را از کاربر برای سرور ارسال می‌کند. این اطلاعات با توجه به یکتا بودن برای کاربران مختلف می‌توانند موجب تهدید حریم خصوصی و دنبال کردن کاربر در فضای وب شود.[۲]

  ساختار
  ساختار کامل رشتهٔ عامل کاربر در متن تعریف پروتکل انتقال ابرمتن (RFC 2616) در بخش ۱۴٫۴۳ آمده است. این رشته حاوی نشانه‌های مربوط به عامل کاربر است که هر کدام با توضیحات اضافی قابل همراهی است. ترتیب این نشانه‌ها باید براساس اهمیت در شناسایی عامل کاربر باشد. برای مثال اگر ما از مرورگری به اسم WikiBrowser استفاده نماییم، رشتهٔ عامل کاربر چیزی مانند "WikiBrowser/1.0 Gecko/1.0" خواهد بود. این رشته از ۲ نشانهٔ اصلی تشکیل شده است:

  • نام عامل کاربر به همراه نسخهٔ آن (WikiBrowser/1.0)
  • موتور چیدمان (موتور مرورگر) به همراه نسخهٔ آن (Gecko/1.0)
  در سال‌های اولیهٔ گسترش مرورگرهای وب که تحت عنوان جنگ مرورگرها شناخته می‌شود، وب سرورها صفحات کامل را فقط برای مرورگرهایی ارسال می‌کردند که محصول شرکت موزیلا می‌بودند و نسخهٔ ساده صفحات برای دیگر مرورگرها مانند موزاییک (Mosaic)، سلو (Cello) و سامبا (Samba) ارسال می‌شد.

  به همین دلیل از آن پس مرورگرها خود را به این صورت در عامل کاربر معرفی می‌کنند: (از راست به چپ خوانده شود)

  Mozilla/[نسخه] ([اطلاعات مربوط به سیستم و مرورگر]) [پلتفرم سیستم] ([جزییات پلتفرم]) [افزونه‌ها]
  برای مثال نسخه ۱۰ مرورگر اینترنت اکسپلورر که بر روی سیستم عامل ویندوز ۷ نصب شده باشد، خود را این گونه معرفی می‌کند:

  Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 10.0; Windows NT 6.1; Trident/6.0)
   
 5. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  جعل عامل کاربر
  گسترش و محبوبیت مرورگرهای وب در دوره‌های مختلف تاریخ وب متفاوت بوده است. همین امر سبب شده تا وبسایت‌ها یا صفحاتی طراحی شوند که به جای پیروی از استانداردهای کنسرسیوم وب جهان‌شمول (W3C) یا گروه ضربت مهندسی اینترنت (IETF)، فقط از استانداردهای مرورگری خاص پیروی کنند. این وبسایت‌ها حاوی کدهایی هستند که مرورگر را تشخیص داده و براساس مرورگر تشخیص داده شده، نسخه‌ای متفاوت به کاربر ارائه می‌دهند و در بعضی موارد حتی استفاده از یک مرورگر خاص را اجبار می‌کنند.[۳] این امر موجب شده تا بسیاری از مرورگرها قابلیت‌هایی برای مخفی کردن یا جعل خود داشته باشند. برای مثال مرورگر سیستم عامل اندروید، در مواردی خودش را به جای سفری جا می‌زند تا بتواند وبسایت را کامل داشته باشد.[۴]

  نرم‌افزارهای مدیریت دانلود، مرورگرهای آفلاین نیز عموماً امکاناتی برای تغییر رشتهٔ عامل کاربر دارند.

  ربات‌های اسپمِ و نرم‌افزارهای استخراج اطلاعات از وب معمولاً هویت خود را جعل می‌کنند.

  مسئلهٔ جعلِ عاملِ کاربر می‌تواند باعث شود که بسیاری از آمارهای مربوط به میزان استفاده از مرورگرهای وب دقیق نباشد.
   
 6. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  توافق‌نامه مجوز کاربر نهایی

  در نرم‌افزار مالکیتی، یک توافقنامه مجوز کاربر نهایی (EULA) یا قرارداد مجوز نرم‌افزار، قراردادی است خریدار و صادر کننده مجوز که حق استفاده از نرم‌افزار را به به خریدار می‌دهد. این مجوز ممکن است علاوه بر حقوق طبعی خریدار از جمله دکترین اولین فروش و 17 U.S.C. § 117 (آزادی در استفاده، بایگانی، فروش مجدد و پشتیبان‌گیری با محدودیت‌های قانونی)، راه‌های مجاز استفاده از نسخه را تعریف کند.

  بسیاری افراد، قراردادها را تنها به صورت دیجیتال تهیه می‌کنند و از طریق گذاشتن پیوند، از کاربر می‌خواهند که آن را «قبول کند». از آنجایی که کاربر ممکن است تا پیش از سفارش و خرید نرم‌افزار، این قرارداد را نبیند، این اسناد ممکن است به عنوان قرارداد الحاقی به حساب آیند.
   
 7. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  رابط (رایانش)
  در علوم رایانه رابط (به انگلیسی: Interface) یک نقطه تعامل است با نرم‌افزار، سخت‌افزار رایانه شخصی یا دستگاه جانبی، مانند نمایشگر یا یک صفحه‌کلید. برخی از رابط‌های رایانه، مانند صفحه لمسی داده‌ها را ارسال و دریافت کنند، در حالی که سایر لوازم مانند موشواره یا میکروفون تنها قادر به ارسال داده هستند.
   
 8. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  طراحی واسط کاربر
  طراحی واسط کاربر
  به معنای طراحی واسط کاربر برای ماشین و نرم‌افزار، همانند رایانه، لوازم خانگی، دستگاه موبایل و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی با تمرکز بر به حداکثر رساندن تجربه کاربری است. هدف از طراحی واسط کاربر این است که تعامل کاربر را از نظر انجام اهداف تا جای ممکن ساده و کارآمد سازد. (طراحی کاربر محور)

  یک طراحی واسط کاربر خوب، انجام وظایف را بدون جلب توجه غیرضروری به خود واسط، تسهیل می‌کند. هنر گرافیک و تایپوگرافی برای کاربردپذیری به کارگرفته می‌شوند. فرایند طراحی باید بین قابلیت‌های فنی و عناصر بصری تعادل برقرار کند تا سیستمی ایجاد کند که نه تنها عملیاتی باشد بلکه کاربردپذیر و انطباق پذیر با نیازهای در حال تغییر کاربر باشد.

  طراحی واسط کاربر در طیف گسترده‌ای از پروژه‌ها، از سامانه‌های رایانه‌ای تا اتومبیل‌ها و هواپیماهای تجاری دخالت دارد، همه این پروژه‌ها درگیر بسیاری از همان تعاملات اساسی انسان که هنوز نیز، نیاز به برخی از مهارت‌های منحصر به فرد و دانش است، هستند. در نتیجه، طراحان به تخصص پیدا کردن در انواع مختلف پروژه‌ها و داشتن مهارت‌های محوری روی تخصصشان چه در حوزه طراحی صنعتی، طراحی نرم‌افزار و طراحی وب گرایش پیدا کردند.
   
 9. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  واسط گرافیکی کاربر
  سیستم‌عامل  [​IMG]

  ویژگی‌های مشترک
  • مدیریت فرایند
  • وقفه
  • مدیریت حافظه
  • سیستم فایل
  • راه‌انداز
  • شبکه رایانه‌ای
  • امنیت رایانه‌ای
  • واسط گرافیکی کاربر
  • ن
  • ب
  • و
  در فرهنگ رایانه، واسط گرافیکی کاربر یا واسط نگاره‌ای کاربر،[۱] یا رابط گرافیکی کاربر مجموعه‌ای از نشانه‌های گرافیکی نمایش داده شده بر روی یک نرم‌افزار است که در آن کاربر به جای تایپ فرمان‌های بلند و پیچیده از اعلان فرمان، با اشاره بر نمایشهای تصویری بر روی صحنه تصویر، پرونده‌ها، برنامه‌ها یا فرمان‌های گوناگون را انتخاب می‌کند.
  به عبارتی ساده‌تر، یک محیط گرافیکی که نرم‌افزارهای رایانه، برای راهنمایی و کاربری بهتر انسان بکار می‌گیرند واسط گرافیکی کاربر نامیده می‌شود. این نما، چگونگیِ روش کاربریِ رایانه را، توسط انسان، بهبود می‌بخشد و روشی است گرافیکی برای نمایش نرم‌افزار سیستم‌عامل رایانه، به کاربرانش. در رایانه‌های قدیمی‌تر، این نما، مجموعه‌ای بود از نشان‌های تایپی نشان داده شده بر صفحه نمایشگر. در رایانه‌های امروزی اما، نمای گرافیکی کاربری مجموعه‌ای است از نشان‌ها و پس زمینه‌ها و کلیدهایی زیبا و رنگین، برای بهبود رابـ ـطه انسان-ماشین در راستای بهبود کاربری کارایی بهتر.
  برخی این واژه را «نمای گرافیکی کاربر»، «میانای نگاره‌ای کاربر»، یا «میانجی نگاره‌ای کاربر» هم ترجمه کرده‌اند.[۲][۳]

  برنامه‌های کاربردی که در ویندوز اجرا می‌شوند، از مجموعه ثابتی از فهرست‌های گزینش عمودی، جعبه‌های محاوره‌ای و سایر عناصر گرافیکی مانند نوارهای مرور (به انگلیسی: scroll bar) و شمایل‌ها (به انگلیسی: icon) استفاده می‌کنند. این ثبات میان عناصر گرافیکی، مزیت عمده‌ای برای کاربر است، زیرا با یادگرفتن نحوهٔ کار با رابط می‌تواند از آن در تمام برنامه‌های در حال اجرا در همان محیط استفاده کند.
   
 10. ☆~its.mlika~☆

  داره خودمونی میشه

  کاربر ناز فروم
  تاریخ عضویت:
  ‏22/10/19
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  17
  امتیاز:
  3
  جنسیت:
  زن
  کاربردپذیری

  در طراحی تعامل، کاربردپذیری[۱] (به انگلیسی: Usability) شاخصه‌ای است که میزان سهولت کاربری یک ابزار را نشان می‌دهد.

  تعریف کاربردپذیری از دیدگاه « سازمان بین‌المللی استانداردسازی »: میزانی که یک محصول می‌تواند توسط کاربران خاصی برای رسیدن به هدفی معین، مورد استفاده قرار گرفته و در حین استفاده، ضمن داشتن اثربخشی و کارایی، رضایت کاربر را در زمینهٔ مورد استفاده تأمین کند.